Informacje o zabiegu
Irydoplastyka
Laserowa irydoplastyka jest stosowana przy leczeniu niektórych typów jaskry z zamkniętym kątem przesączania. Zabieg polega na spłaszczeniu stromej lub nadmiernie grubej nasady tęczówki (koagulacji obwodu tęczówki). Prowadzi to do zmiany konfiguracji tęczówki, co wpływa na ruch cieczy wodnistej w oku. Zabieg irydoplastyki laserowej zazwyczaj trwa ok. 10 minut.
Zabieg możliwy do wykonania również w warunkach ambulatoryjnych Centrum Zdrowia ETER-MED w Gdańsku, po uzyskaniu pozytywnej kwalifikacji lekarskiej nawet w dniu wizyty oraz u Pacjentów od 14 roku życia.
Wskazania
- Jaskra z zamkniętym kątem przesączania
- Wąska szczelina kąta
Przeciwwskazania do zabiegu
- Brak współpracy z lekarzem
- Brak możliwości utrzymania pozycji siedzącej
Przebieg zabiegu
Po znieczuleniu oka za pomocą kropli, na gałkę oczną zakładana jest soczewka zawierająca żel. Zadaniem soczewki jest precyzyjne skierowanie wiązki lasera poprzez mikroskop w kierunku tęczówki. Podczas zabiegu irydoplastyki rzadko odczuwa się ból, dzięki podanemu wcześniej znieczuleniu w postaci kropli. Po zabiegu występuje zwężenie źrenicy utrzymujące się przez kilka godzin (może powodować uczucie gorszego widzenia warunkach zmroku).
Usługa tymczasowo niedostępna.
Korzyści z zabiegu
- Znaczne poszerzenie kąta przesączania
- Ułatwienie odpływu cieczy wodnistej w oku z jaskrą
Zalecenia po zabiegu
- Dostosowanie się do zaleceń lekarskich
- Regularne stosowanie przepisanych leków
- Noszenie soczewki nagałkowej (wg.zaleceń lekarza)
- Kontrola przebiegu gojenia się oka podczas wizyt (wg.zaleceń lekarza)