Informacje o zabiegu
Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego polega na zastąpieniu uszkodzonej tkanki więzadła ścięgnem pobranym od pacjenta (autograft) lub od dawcy (allograft). W celu pobrania ścięgien od Pacjenta pod kolanem należy wykonać nacięcie wielkości 2-3 cm, po czym pobierane jest ścięgno mięśni. Następnie przygotowywane jest nowe więzadło. Do dokończenia procedury zrekonstruowania konieczne jest wywiercenie kanału w kości piszczelowej i udowej oraz przeciągnięcie przez kanały przeszczepu więzadła.
Operacja ACL wykonywana jest w znieczuleniu podpajęczynówkowym (od pasa w dół). Zabieg wykonywany jest metodą endoskopową.
Wskazania
- Gdy w stawie kolanowym pod wpływem różnych czynników doszło do jednej lub kilku patologii. Patologie te dotyczą wewnętrznych struktur stawu kolanowego, takich jak: łąkotka (struktury o kształcie dysku stabilizujące staw kolanowy), chrząstka stawowa (struktura zapewniająca płynny ruch kolana), błona maziowa (wewnętrzna część stawu kolanowego), aparat torebkowy stabilizujący rzepkę.
- Ponadto, występujące patologie mogą mieć wpływ na proces powolnego uszkadzania się stawu, co w konsekwencji może prowadzić do zmian zwyrodnieniowych. Zmiany zwyrodnieniowe powodują dysfunkcję stawu i dolegliwości bólowe.
Przeciwwskazania do zabiegu
- choroby związane z zaburzeniami krzepnięcia krwi, powodującymi nadmierne krwawienie, np. hemofilia
- obniżenie odporności poprzez leki immunosupresyjne lub zakażenie wirusem HIV
- przyjmowanie leków rozrzedzających krew
- zaawansowana cukrzyca
- infekcje
- podwyższenie temperatury ciała
Cena:
Od 13950 zł
Korzyści z zabiegu
- zostanie przywrócona częściowo lub w pełni ruchomość stawu kolanowego
- zapobiegniemy dalszemu zwyrodnieniu stawu
- ograniczymy dolegliwości bólowe, które towarzyszyły chorobie
Zalecenia po zabiegu
- Początkowo pacjent powinien odciążyć operowane kolano i wypoczywać.
- W pierwszych tygodniach po zabiegu zaleca się stosowanie kul ortopedycznych.
- Do pełnego powrotu do zdrowia niezbędne jest rozpoczęcie rehabilitacji.