Ocena: 4.8/5.0

Informacje o zabiegu

Rekonstrukcję ścięgna Achillesa wykonuje się w przypadku jego zerwania, jest to niezwykle istotne ścięgno umożliwiające stawanie na palcach stopy i odbicie się w trakcie chodu, biegu lub skoku. Jego uszkodzenie skutkuje niemożnością sprawnego wykonania ww. czynności oraz bólami łydki w dłuższym okresie. Zabieg rekonstrukcji polega na zszyciu ścięgna i następnie unieruchomieniu go w gipsie syntetycznym lub specjalnym bucie (ortezie) na krótki okres czasu.

Wskazania

  • zerwanie ścięgna Achillesa

Przebieg zabiegu

Zabieg w pierwszej fazie polega na pobraniu ścięgien mięśnia półścięgnistego i smukłego z okolicy uda. Te same ścięgna używamy do rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (ACL) w kolanie. Ścięgna są przygotowywane, aby posłużyły za „nowe ścięgno Achillesa\"

Cena:

Od 6500 zł

Zalecenia po zabiegu

  • Po operacji ścięgna Achillesa staw skokowy unieruchomiony jest w pozycji zgięcia podeszwowego (aby wyeliminować napięcie naprawianego ścięgna). Stosowane są do tego buty ortopedyczne lub syntetyczny gips. W pierwszych tygodniach pacjent porusza się w asekuracji kul łokciowych. Po dwóch tygodniach, podczas wizyty kontrolnej, lekarz usuwa szwy i rozpoczyna się proces właściwej rehabilitacji. W pierwszym okresie ukierunkowany jest on na wygojenie ran pooperacyjnych (ograniczenie powstawania zrostów), następnie stopniowo przywracany jest zakres ruchu w stawie skokowym. Ostatnim elementem jest odbudowa siły mięśnia trójgłowego łydki. Każdy etap rehabilitacji to również kształtowanie odpowiednich wzorców ruchowych oraz ćwiczenia kontroli nerwowo-mięśniowej i propriocepcji.