Informacje o zabiegu
Operacja zaćmy Gdańsk
Zaćma to najczęstsza przyczyna utraty wzroku u osób starszych. Dotyka jednak także młodych, będąc u nich schorzeniem genetycznym (wrodzonym) bądź nabytym jako powikłanie przy cukrzycy, zaburzeniach metabolicznych czy różnego typu urazach. Zaćma jest chorobą oka, polegającą na zmętnieniu soczewki. Jedynym sposobem wyleczenia zaćmy jest operacyjne usunięcie zmętniałej soczewki (naturalnej) /operacja zaćmy/ i wszczepienie na jej miejsce soczewki sztucznej. Objawy zaćmy potrafią w istotnym stopniu utrudnić życie: pacjenci, zmagający się z tą chorobą skarżą się na utratę ostrości widzenia, przez co postrzegany przez nich obraz jest rozmyty lub nieostry, u wielu osób pojawia się też stopniowe pogorszenie jakości widzenia w bardzo ostrym świetle lub przeciwnie – w nocy. Trudność zaczyna sprawiać także rozróżnianie i postrzeganie barw, a kolejną niedogodnością, z jaką muszą mierzyć się osoby z zaćmą, jest podwójne widzenie, pojawiające się zwłaszcza podczas jasnych, słonecznych dni – objawy mogą być różne w zależności od typu zaćmy.
Usuwając zaćmę wszczepiamy nowoczesne belgijskie soczewki jednoogniskowe klasy premium Micropure123 – jest to soczewka asferyczna hydrofobowa z filtrem UV i światła niebieskiego (soczewka o zabarwieniu żółtym), 4-haptenowa (uszatka). Soczewka jest fabrycznie zapakowana do kardridża. Dioptraż od 10D do 30D co 0,5D.
Unikalne cechy soczewki :
– asferyczność
– hydrofobowość
– brak odblasków
– filtr UV i światła niebieskiego
Asferyczność soczewki i brak odblasków zapewnia niezwykle wyraźne widzenie bez zniekształceń. Hydrofobowość i unikalna struktura soczewki zmniejsza częstość występowania zmętnienia torebki tylnej. Filtr UV i światła niebieskiego chroni siatkówkę przed niekorzystnym działaniem światła. Nie wszczepiamy wieloogniskowych soczewek ze względu na możliwą ich zawodność.
Wskazania
- Zmętnienie soczewki
Przeciwwskazania do zabiegu
- Znaczne podwichnięcie soczewki
- Zaćma bardzo twarda (brunatna)
- Urazy oka
- Nieprzezroczysta rogówka (keratopatia)
- Bardzo wąska źrenica (słaba reakcja na mydriatyki)
- Nasilona dystrofia śródbłonka rogówki
- Pacjent niewspółpracujący
- Głuchota lub znaczny niedosłuch
- Jaskra z wąskim, zamykającym się kątem
Przebieg zabiegu
Zazwyczaj operacja zaćmy trwa około 20 minut. W trakcie zabiegu pacjent jest świadomy, w kontakcie z lekarzem operującym. Operacja zaćmy wykonywana jest metodą fakoemulsyfikacji. Przez małe cięcie w rogówce (2.2 mm) wprowadza się sondę i usuwa zmętniałą soczewkę przy pomocy ultradźwięków. W dalszym etapie wszczepia się do oka sztuczną zwijalną soczewkę.
Cena:
Od 3500 zł
Korzyści z zabiegu
- Odzyskanie prawidłowej ostrości wzroku
- Widzenie czystych i wysyconych kolorów
- Przywrócenie prawidłowego widzenia
Zalecenia po zabiegu
- Opatrunek na oku pozostaje przez pierwszą dobę po operacji, a potem konieczne jest jego zakładanie na noc czy podczas wyjść poza dom, aby chronić oko przed przypadkowym dotknięciem, zanieczyszczeniami czy promieniami słonecznymi.
- Od 6 do 8 tygodni po zabiegu nie uprawiać aktywności fizycznej, nie napinać mięśni oraz nie wykonywać jakichkolwiek ruchów podnoszących ciśnienie i wymagających wysiłku (np. noszenie cięższych rzeczy)
- Stosowanie kropli według zaleceń lekarskich
- Nie należy oka dotykać ani trzeć
- Wizyta kontrolna w ustalonym terminie